logo

HISTÓRIA RUŽÍ

Najstaršie zmienky o ružiach na našej Zemi vedú do treťohôr, vďaka skamenelinám zvyškov rastlín s pred 15 miliónov rokov.

Ruža sa považuje za najstaršiu kultúrnu rastlinu ľudstva. Mnohé druhy ruží siahajú k vrcholom starých kultúr Číňanov,Grékov a Rimanov a položili už pred dávnymi dobami základný kameň k mýtu ruže,ako kráľovny kvetín a kvetín kráľov. Kult ruže zažíval svoj rozkvet v dobách rímskych cisárov. Zakladali obrovské ružové sady a záhrady, ktoré sa nachádzali v Paestume ( pri Pompejach), v Palestrine (južne od Ríma) a v Leporii. Rimania poznali aj sklenníky, v ktorých sa ruže držali pod sklom a polievali teplou vodou, ktorou zároveň vykurovali domy. Ruža sa v tomto období stala symbolom pôžitkárstva a márnivosti.

Kresťania sprvoti ružu chápali ako pohanský symbol. Ako symbol čistoty a cudnosti sa ruža vyvinula počas 6. storočia. V rannom stredoveku vznikali chrámové okná, ktoré jasne ukazujú tvar ruže. Okolo roku 1050 zriadil pápež Lev IX. Zlatú ružu ako vyznamenanie za zvláštne zásluhy o cirkev. Od 11.storočia je známy ruženec - modlenie, ktoré dodnes pripomína zvláštne miesto kvetu v kresťanskej viere.

Pôvodné druhy divorastúcich ruží mali takmer všetky farby kvetov. Ruže našich šírok mali odtiene bielej a ružovej, ázijské divorastúce ruže pokrývali spektrum medzi žltou a červenou. Obidva pôvody sa zmiešali, keď sa okolo roku 1800 doviezli do Európy prvé ázijské ruže. Intenzívne šľachtiteľské úsilie v 19. storočí prinieslo míľniky na ceste k modernej záhradnej ruži.

Ruža je symbolom sladkého dychu lásky. Je zasvetená Slnku a Venuši. Všetky druhy ruží vyjadrujú podľa svojej farby rôzne tiene lásky a povráva sa, že chránia človeka proti všetkému zlu.

  • Červené ruže - "Ľúbim ťa" sú znakom romantickej lásky a vyjadrujú vášeň.

  • Fialové ruže - Hovoria, že osoba ktorá ich dáva sa zaľúbila na prvý pohlad.

  • Svetlo ružové ruže - Sú znakom radosti a šťastia.

  • Tmavo ružové ruže - Hovoria "Ďakujem ti".

  • Žlté ruže - Symbolizujú priateľstvo a slobodu. Neposielajte ich ak máte dlhodobé a romantické zámery.

  • Zelené ruže - Zelená je život, hojný rast a energia. Zelená ruža znamená omladenie ducha a preto je poslom radosti. Tiež symbolizuje sebaúctu, pohodu, sviežosť jari a hojnosť dažďov. To všetko dáva bohatý zmysel zelenej ruže.

  • Oranžové ruže - Vyjadrujú vášeň a túžbu.

  • Biele ruže - Symbolizujú pravdu a nevinnosť. Hovoria aj "Chýbaš mi" a "si fantastický".

  • Krémové ruže - Neodmysliteľne k nej patrí prívlastok zmyselná, okúzlujúca a milostivá.
POTREBUJETE PORADIŤ PRI VÝBERE KVETOV?

KONTAKTUJTE NÁS

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam