logo

HISTÓRIA RUŽÍ

Najstaršie zmienky o ružiach na našej Zemi vedú do treťohôr, vďaka skamenelinám zvyškov rastlín s pred 15 miliónov rokov.

Ruža sa považuje za najstaršiu kultúrnu rastlinu ľudstva. Mnohé druhy ruží siahajú k vrcholom starých kultúr Číňanov,Grékov a Rimanov a položili už pred dávnymi dobami základný kameň k mýtu ruže,ako kráľovny kvetín a kvetín kráľov. Kult ruže zažíval svoj rozkvet v dobách rímskych cisárov. Zakladali obrovské ružové sady a záhrady, ktoré sa nachádzali v Paestume ( pri Pompejach), v Palestrine (južne od Ríma) a v Leporii. Rimania poznali aj sklenníky, v ktorých sa ruže držali pod sklom a polievali teplou vodou, ktorou zároveň vykurovali domy. Ruža sa v tomto období stala symbolom pôžitkárstva a márnivosti.

Kresťania sprvoti ružu chápali ako pohanský symbol. Ako symbol čistoty a cudnosti sa ruža vyvinula počas 6. storočia. V rannom stredoveku vznikali chrámové okná, ktoré jasne ukazujú tvar ruže. Okolo roku 1050 zriadil pápež Lev IX. Zlatú ružu ako vyznamenanie za zvláštne zásluhy o cirkev. Od 11.storočia je známy ruženec - modlenie, ktoré dodnes pripomína zvláštne miesto kvetu v kresťanskej viere.

Pôvodné druhy divorastúcich ruží mali takmer všetky farby kvetov. Ruže našich šírok mali odtiene bielej a ružovej, ázijské divorastúce ruže pokrývali spektrum medzi žltou a červenou. Obidva pôvody sa zmiešali, keď sa okolo roku 1800 doviezli do Európy prvé ázijské ruže. Intenzívne šľachtiteľské úsilie v 19. storočí prinieslo míľniky na ceste k modernej záhradnej ruži.

Ruža je symbolom sladkého dychu lásky. Je zasvetená Slnku a Venuši. Všetky druhy ruží vyjadrujú podľa svojej farby rôzne tiene lásky a povráva sa, že chránia človeka proti všetkému zlu.

  • Červené ruže - "Ľúbim ťa" sú znakom romantickej lásky a vyjadrujú vášeň.

  • Fialové ruže - Hovoria, že osoba ktorá ich dáva sa zaľúbila na prvý pohlad.

  • Svetlo ružové ruže - Sú znakom radosti a šťastia.

  • Tmavo ružové ruže - Hovoria "Ďakujem ti".

  • Žlté ruže - Symbolizujú priateľstvo a slobodu. Neposielajte ich ak máte dlhodobé a romantické zámery.

  • Zelené ruže - Zelená je život, hojný rast a energia. Zelená ruža znamená omladenie ducha a preto je poslom radosti. Tiež symbolizuje sebaúctu, pohodu, sviežosť jari a hojnosť dažďov. To všetko dáva bohatý zmysel zelenej ruže.

  • Oranžové ruže - Vyjadrujú vášeň a túžbu.

  • Biele ruže - Symbolizujú pravdu a nevinnosť. Hovoria aj "Chýbaš mi" a "si fantastický".

  • Krémové ruže - Neodmysliteľne k nej patrí prívlastok zmyselná, okúzlujúca a milostivá.
POTREBUJETE PORADIŤ PRI VÝBERE KVETOV?

KONTAKTUJTE NÁS

Logo Lusyroses

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam